Bir yerimiz ağrıdığı, uyuştuğu ya da tutulduğu zaman içgüdüsel olarak o yerimizi ovuşturur ya da o yerimizin üstüne bastırırız. Hatta yaptığımız bu basit hareketlerle bile bir dereceye kadar bedenin doğal düzeninin harekete geçmesine yardımcı olmuş olabiliriz. Hele birkaç düzenli bir biçimde ovuşturmayı ve bastırmayı sürdürürsek bedenin kendi kendini iyileştirme sistemini uyarmış, sorunlu bölgeyi sağlıklı bir duruma getirmiş de olabiliriz.

Gerçi insanın bu gibi durumlardaki normal tepkisi ovmak, bastırmak, germek ya da kaşımak gibi şeyler olmasına rağmen günümüzde insanların bütün bu olumsuzluklara karşı tutumu geçiştirmek, fark etmemeye çalışmak ya da bir hap yutmak, bir ilaç almak oluyor.

Siatsu başparmağın ya da öteki parmakların uçlarıyla, avuç içiyle bedenin yüzeyindeki belirli noktalara basınç uygulayarak yapılıyor olmasıdır. Bu belirli noktaların Japonca’daki adı ‘’tsubo’’ dur. Bu sözcük saksı ya da kavanoz anlamına gelir. Bedendeki bu noktalar yorgunluğun ve gerginliğin biriktirildiği yerlerdir. Bu noktalara bastırmak rahatlamayı sağlar. Eski çağların Çinlileri bunun böyle olduğunu içgüdüleriyle bulmuşlardır.

Eski çağların Çinlileri gözlem ve denemeyle bir teşhis ve tedavi sistemi geliştirmişler. Bedendeki aşağı yukarı 700 dolayında noktayı ve bunları birbirine bağlayıp enerji akımını sağlayan kanalları keşfetmişler. Önemli tedavi yöntemlerinden biri meridyen adı verilen bu kanallar üzerindeki noktalara akupunktur iğneleri batırılması yoluyla, enerji akımındaki tıkanıklıklarının giderilmesidir.

Akupunktur’la ilgili bilgilerin Japonya’ya ulaştığı tarih bundan bin yıldan daha gerilere gitmektedir. 18. Yüzyıldan başlayarak geleneksel Japon ‘’anma’’ masajını uygulayanlar akupunktur’la ilgili bilgileri kendi masaj uygulamalarıyla bütünleştirmişlerdi.

1920’lerde Tokujiro Namikoshi çağdaş anatomi ve fizyoloji bilgisini de içine katarak Siatsu’yu bir tedavi sistemi olarak sunmuştur. Bu sistemi adlandırmak için de parmak basıncı anlamına gelen Siatsu sözünü kullanmıştır.

Tüm sorularınız ve randevu için ;
+90 532 297 92 35