Aromaterapi bitkilerden elde edilen aromatik-esansiyel-uçucu yağlarla yapılan doğal terapi sanatına verilen isimdir. Aroma kelimesi hoş koku olarak da tanımlanmaktadır. Aromaterapide bitkisel öz yağlar kişinin güzelliği, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için bedene farklı yöntemlerle uygulanır.

Aromaterapi, tamamlayıcı tıp sistemi içinde kabul edilen doğal tedavisi sistemi olarak da görülmektedir.

Aromaterapide kullanılan aromatik yağlar yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan eski Mısır, Çin ve Hint uygarlıkları tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

İlk kez 10.yy. da İbn-i Sina aromatik yağları bitkilerden buharla damıtma yöntemiyle elde etmiştir.

İbn-i Sina aynı zamanda gülsuyu ve gülyağını tedavi amaçlı kullanmıştır. O tarihten sonra bitkilerden buharla damıtma yöntemiyle yağ elde etme ve yağları tedavi etme amacıyla kullanma yaygınlaşmıştır.

19. yüzyılın başlarında Fransız kimyacı Dr. Rene-Maurice Gattefosse tarafından aroma-terapinin temelleri atılmıştır. Gatefosse yaptığı laboratuar deneyleriyle aromatik yağların iyileştirici, tedavi edici etkisini keşfetmiş ve aroma-terapi kavramını kullanmaya başlamıştır. Aromaterapi ile ilgili çalışmalara daha ağırlık verilmiş ve önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Aromaterapi sözcüğü artık günümüzde çok önemsenmektedir.

AROMATERAPİ UYGULAMA YÖNTEMLERİ

Günümüzde aromatik yağlar sağlık, güzellik ve rahatlama amacıyla birçok farklı yöntem ile birlikte kullanılmaktadır.

Aromaterapi yöntemlerinden en yaygın olanı masajdır. Masajda kullanılacak yağ karışımı kişinin bedensel yapısına ve ihtiyacına göre hazırlanır. Hazırlanan yağ masaj teknikleriyle vücuda uygulanır.

Aromatik yağlar sadece Klasik masajla değil, refleksoloji, spor masajı, taş terapi ve ayurveda masajı gibi farklı tekniklerin kullanıldığı bir çok masajla birlikte amaç ve ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilir.

Tüm sorularınız ve randevu için ;
+90 532 297 92 35